Skip to content
Schools RugbyRankings 2026

2026-seisoen

SA skole rugby ranglys 2026

Volgens die 2026-uitslae is Paarl Gimnasium die beste skole rugbyspan in Suid-Afrika: nommer 1 van 251 eerstespanne, met 14 oorwinnings uit 15 wedstryde.

Schools Rugby Rankings is 'n oop gradering van elke Suid-Afrikaanse eerstespan, bereken uit 7 932 wedstrydtellings sedert 2022.

Bygewerk , met uitslae tot .

Die log: top 25 in 2026

PlekSkoolGraderingGespeelW-G-VPunteverskil
1Paarl GimnasiumWes-Kaap23561514-0-1+533
2AffiesGauteng21621713-0-4+264
3GarsfonteinGauteng21561613-0-3+301
4Paul Roos GimnasiumWes-Kaap21531614-0-2+214
5ZwartkopGauteng20962422-0-2+584
6MonumentGauteng20792016-0-4+395
7Paarl Boys' HighWes-Kaap2065148-1-5+124
8StellenbergWes-Kaap20561715-0-2+372
9Grey CollegeVrystaat20271611-0-5+411
10Durban HSKwaZulu-Natal19841611-1-4+198
11DrostdyWes-Kaap19691412-0-2+309
12CenturionGauteng19561414-0-0+346
13Graeme CollegeOos-Kaap19491816-1-1+430
14Hilton CollegeKwaZulu-Natal19491311-0-2+223
15PietersburgLimpopo19382017-0-3+373
16Rondebosch Boys' HighWes-Kaap19291712-0-5+210
17WilgerivierVrystaat19261111-0-0+498
18Westville Boys' HighKwaZulu-Natal1907169-1-6+285
19Parel ValleiWes-Kaap19001413-0-1+308
20MichaelhouseKwaZulu-Natal1894149-0-5+110
21Charlie HofmeyrWes-Kaap18851413-0-1+281
22Jim FoucheVrystaat18771514-0-1+159
23DiamantveldNoord-Kaap18721510-0-5+286
24SwartlandWes-Kaap18711612-1-3+218
25Maritzburg CollegeKwaZulu-Natal18681711-0-6+175

Al 251 skole is op die volledige ranglys (in Engels). Die gradering begin by 1500 en verander na elke wedstryd.

Die beste skool in elke provinsie

Wes-Kaap

  1. 1. Paarl GimnasiumNr. 1 in SA
  2. 2. Paul Roos GimnasiumNr. 4 in SA
  3. 3. Paarl Boys' HighNr. 7 in SA

Gauteng

  1. 1. AffiesNr. 2 in SA
  2. 2. GarsfonteinNr. 3 in SA
  3. 3. ZwartkopNr. 5 in SA

Oos-Kaap

  1. 1. Graeme CollegeNr. 13 in SA
  2. 2. Grey High SchoolNr. 28 in SA
  3. 3. Nico MalanNr. 35 in SA

KwaZulu-Natal

  1. 1. Durban HSNr. 10 in SA
  2. 2. Hilton CollegeNr. 14 in SA
  3. 3. Westville Boys' HighNr. 18 in SA

Vrystaat

  1. 1. Grey CollegeNr. 9 in SA
  2. 2. WilgerivierNr. 17 in SA
  3. 3. Jim FoucheNr. 22 in SA

Noordwes

  1. 1. Potch VolkskoolNr. 47 in SA
  2. 2. WagposNr. 61 in SA
  3. 3. WesvaliaNr. 69 in SA

Mpumalanga

  1. 1. NelspruitNr. 38 in SA
  2. 2. Uplands CollegeNr. 40 in SA
  3. 3. BergvlamNr. 53 in SA

Limpopo

  1. 1. PietersburgNr. 15 in SA
  2. 2. EllisrasNr. 73 in SA
  3. 3. Ben ViljoenNr. 92 in SA

Noord-Kaap

  1. 1. DiamantveldNr. 23 in SA
  2. 2. UpingtonNr. 63 in SA
  3. 3. Kalahari (Kuruman)Nr. 123 in SA

Skole rugby uitslae

Die nuutste tellings, naweek vir naweek, is op die bladsy skole rugby uitslae. Wil jy twee skole teen mekaar sien? Probeer die head to head-hulpmiddel.

Vrae

Wie is nommer 1 in skole rugby in 2026?

Paarl Gimnasium, met 'n gradering van 2356 en 14 oorwinnings uit 15 wedstryde. Affies is tweede en Garsfontein derde.

Wat is die top 10 rugbyskole in Suid-Afrika?

Volgens die 2026-uitslae: 1. Paarl Gimnasium, 2. Affies, 3. Garsfontein, 4. Paul Roos Gimnasium, 5. Zwartkop, 6. Monument, 7. Paarl Boys' High, 8. Stellenberg, 9. Grey College, 10. Durban HS.

Hoe word die skole rugby ranglys bereken?

Elke eerstespan-uitslag tel. Wen jy teen 'n sterker span, kry jy meer punte as teen 'n swakker span; groter tellings tel effens meer, en tuisveld word in ag geneem. Dieselfde formule geld vir elke skool, en dit het die wenner van 70% van 6 299 wedstryde vooraf korrek voorspel.

Hoeveel wedstryde moet 'n skool speel om op die log te wees?

5 eerstespan-wedstryde in die seisoen. Skole met minder wedstryde kry steeds 'n gradering en 'n bladsy met hul uitslae.

Waar kom die uitslae vandaan?

Van openbare uitslaebladsye soos SchoolBoyRugby Blog, SuperSport Schools en SA School Sports. Elke wedstryd op die webwerf skakel na die bladsy waar die telling vandaan kom.

Hoe gereeld word die ranglys bygewerk?

Na elke naweek van die seisoen, wat van ongeveer Maart tot Augustus loop. Buite die seisoen wys die webwerf die finale 2026-log.